Święto Cykliczne 2017 – podsumowanie i podziękowania.

Było mokro, z pasją i w dobrej sprawie!

Co to był za dzień! Gdy rano wyglądaliśmy przez okno, do głowy by nam nie przyszło, że PÓŁ TYSIĄCA rowerzystów, w ulewnym deszczu, zdecyduje się wspólnie zademonstrować swoją pasję, zaangażowanie i sympatię do roweru.

Zaangażowanie się liczy, rowerzyści się liczą!

Czasami pytacie nas – po co Święto Cykliczne? Powodów jest wiele, a dziś dziękując Wam za obecność, chcielibyśmy wymienić te najważniejsze dla nas:

1. Święto Cykliczne jest podziękowaniem, dla wszystkich wybierających rower na codzień.
To bardzo ważne! Rower zmienia miasto! I żaden inny środek transportu nie dorówna doświadczaniu miasta z perspektywy roweru właśnie!

2. Święto Cykliczne jest w dobrej sprawie. Tegoroczne hasło: „Rower się mieści w mieście – wspieramy aktywną mobilność” oznacza  bardzo ważny postulat:

—> rowerzyści na drodze nie blokują ruchu, są po prostu jego częścią, pełnoprawnymi jego uczestnikami. Światowe badania pokazują bardzo jasno: większa liczba rowerzystów na drogach = wzrost ich bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy ruchu uczą się wzajemnie swojej obecności na drodze, w Polsce oczywiście jesteśmy jeszcze w trakcie tego procesu, ale z roku na rok małymi kroczkami poprawiamy sytuację rowerzystów w miastach. Przełamujemy stereotypy – przeciwstawiamy się promowaniu szkodliwych uproszczeń, jakoby pomiędzy rowerzystami a kierowcami „toczyła się wojna”. Rower łączy, a nie dzieli co pokazaliście przyjeżdżając na Święto – a przecież każdy z nas jest czasami kierowcą, czasami pieszym, czasami rowerzystą,

3. Budowanie infrastruktury rowerowej nie zawsze było priorytetem władz. I początkowo musieliśmy regularnie i głośno domagać się zauważenia potrzeb rowerzystów. Takie są korzenie stowarzyszenia Rowerowy Szczecin, zaczęło się od comiesięcznych Mas Krytycznych – demonstracji, które rowerowo zmieniły całą Polskę. Rowerowy Szczecin, w związku z powolną zmianą warunków na drogach na lepsze, już jakiś czas temu zrezygnował z ich regularnego organizowania, na rzecz właśnie jednego dużego wydarzenia jakim jest Święto Cykliczne. I również taki jest dla nas sens organizowania Święta, bo dzięki temu, że tego jednego dnia zjeżdżacie ze swoich szlaków i wspólnie z nami wyjeżdżacie na drogi w regionie oraz w centrum Szczecina jesteśmy zauważeni i dzięki temu przyspieszamy rozwój infrastruktury rowerowej. A im nas więcej, tym impuls jest silniejszy.

Pan Krzysztof Barczyk, Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, otwierając tegoroczne Święto Cykliczne powiedział, iż to właśnie Święto Cykliczne dało impuls do stworzenia koncepcji budowy 1000 km dróg rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Bardzo się cieszymy, że rowerzyści w naszym województwie się liczą!

Podziękowania!
Dziękujemy każdej rowerzystce i każdemu rowerzyście, którzy przyjechali na Święto Cykliczne.

Szczególne podziękowania kierujemy do całej grupy wolontariuszy, dzięki którym Święto mogło się odbyć, oraz do koordynatorów tras z regionu:

Jacka Kutego prowadzącego trasę ze Stargardu
Adama Gulbinowicza prowadzącego trasę z Goleniowa
Waldemara Gizy i Piotra Molika prowadzących trasę z Polic
Macieja Narolskiego prowadzącego trasę z Lipian
Piotra Rosińskiego prowadzącego trasę z Widuchowej
Marka Kosmali prowadzącego trasę z Gartz

Dziękujemy Województwu Zachodniopomorskiemu za objęcie Święta Patronatem Honorowym.

Zaproszenie!
Już dziś zapraszamy Was na kolejną edycję Święta Cyklicznego. Za rok znów będziemy mobilizować się aby „wyjeździć” jak największą liczbę parkingów rowerowych.

Zapraszamy również wszystkich chętnych do zaangażowania się działalność stowarzyszenia, wspólnie możemy przygotować jeszcze lepsze Święto Cykliczne. Zapraszamy na cotygodniowe dyżury Rowerowego Szczecina, które odbywają się w każdą środę w godz.: 17:00-18:00 w Kooperatywie Łaźnia – ul. Koński Kierat 14/15 w Szczecinie.